На главную страницуФорумВопрос-ответКарта сайта
ПРО НАС СТРУКТУРА ПАЛАТИ ПАРТНЕРСТВО НОВИНИ СТАТТІ ЗАХОДИ КОНТАКТИ ВИБОРЧИЙ ПРОЦЕС ЛЮСТРАЦІЯ
Послуги Палати
Принципи надання послуг
Цінова політика
Перелік послуг
Cпецифіка наших послуг
Проекти
Відкриті проекти
Проекти з паролем
Департаменти
Департамент надро- і природокористування, аграрних і земельних відношень і нерухомості
Департамент фінансового, адміністративного, господарського, корпоративного, цивільного права і аудита
Департамент кримінального права і невідкладної правової допомоги
Департамент міжнародного і міжнародного економічного права
Департамент конституційного права та виборчого процесу
РЕГІОНАЛЬНІ ВІДДІЛЕННЯ
ON-LINE КОНСУЛЬТАЦІЇ
Оподаткування спадщини
Ордер адвоката
Чи правомірні вимоги МВС про обовязківість друкування заяв та талонів при реєстрації чи знятті з реєстрації місця проживання, інших правочинах?
Чи потрібно змінювати права при зміні прізвища?
Аренда земельного паю: юридичні тонкощі користування
Як отримати реєстрацію за місцем вашого фактичного проживання?
Процедура дематеріалізації випуску акцій: порядок проведення, строки та можливі труднощі
Як продати квартиру, в якій була зроблена самостійна перебудова?
Обіг наркотичних речовин: закон і порядок
Закони України
Укази та розпорядження Президента України
Постанови та Розпорядження Кабінету Міністрів України
Накази
Двосторонні міжнародні договори

Коли строк для прийняття спадщини буде продовжено

 Надаючи додатковий строк для прийняття спадщини, суд повинен вивчити, чи здійснював нотаріус дії для повідомлення про відкриття спадщини, чи викликав спадкоємців, в тому числі шляхом публічного оголошення або шляхом повідомлення в пресі. 

Відповідне положення міститься в постанові КЦС ВС від 28 жовтня 2019 року №761/42165/17-ц.

Обставини справи 

Приватний нотаріус відмовила позивачу у видачі свідоцтва на право спадщини за заповітом на квартиру, оскільки, позивач пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Позивач вважає, що він мав перешкоди в поданні заяви про прийняття спадщини і є підстави визнати такі причини поважними, оскільки він не був членом сім'ї померлої, не проживав спільно з нею, повідомлення про смерть спадкодавця не друкувалось в пресі регіональної, нотаріусом не зроблено жоднодно] спроби своєчасно, протягом визначеного законом строку, розшукати спадкоємця за заповітом. Про відкриття спадщини позивач, як він вказує, стало відомо лише 29 березня 2016 року від приватного нотаріуса, котра відкрила спадкову спарву, і в той же день він дізнався про смерть спадкодавця. Саме через бездіяльність нотаріуса він пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини. Крім того, при розгляді позову необхідно врахувати його стан здоров'я, як інваліда другої групи та сімейні обставини, а саме необхідність здійснювати дозгляд за важкохворою дружиною. 

Посилаючись на викладене, позивач просив визнати поважними причини пропуску ним строку для прийняття спадщини та встановити додатковий строк у два місяці для подання зяви про прийняття спадщини. 

Рішенням місцевого суду в задоволенні позову відмовлено. Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про задоволення позову. Визначено позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, у два місяці, починаючи з дати прийняття цього рішеня. 

Позиція Верховного Суду

Верховний суд погодився з рішенням апелційного суду. 

Суд апеляційної інстанції встановив, що нотаріус не здійснила дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, не здійснила його виклик як спадкоємця за заповітом, в тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це в пресі, що свідчить про неналежні дії для здійснення особистого розпорядження спадкодавця. 

Судом апеляційної інстанції при прийнятті рішення уточнено також і те, що пропуск строку на прийняття позивачем спадщини складає три дні, що в загальному з іншими обставинами справи, вказує на наявність підстав про прийняття спадщини за заповітом, оскільки визначений ч.1 ст. 1270 ЦК строк для прийняття спадщини, пропущений позивачем  з поважними, незалежними від позивача причин. 

Необхідність нотаріусом здійснювати дії для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснити виклик спадкоємця за заповітом, в тому числі шляхом публічного оголошення або повідомленням про це в пресі відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 6 вересня 2017 року по справі №6-496цс17.

Сайт 
Ліга.Закон


підбірка нормативно-правових актів, якими регулюються питання соціального захисту переселенців, надання їм різних видів пільг та державної допомоги.
Детальніше


Афоризми
Даже шайка разбойников должна соблюдать какие-то требования морали, чтоб остаться шайкой; они могут грабить весь мир, но не друг друга.
Рабиндранат Тагор

Відгуки і рекомендації
"Перша торф'яна компанія"
«Национальная правовая палата» - это та команда профессионалов, с которой чувствуешь безопасность и поддержку при реализации любого нового бизнес-проекта.
Детальніше


Як позначиться на результатах місцевих виборів введення мажоритарної системи?
Не змінить ситуацію
Склад рад стане "чистіше"
Необхідна змішана система виборівОсобистий кабінет

Логін
Пароль
   Надрукувати

© 2007-2008 Copyright Национальная Правовая Палата. Использование материалов данного сайта допускается только при наличии письменного разрешения
Разработка сайта - CodEX World Studio