Законодавство про бізнес: весняні зміни

Ряд доленосних постанов був прийнятий в цьому сезоні. Короткий звід найважливіших для бізнесу законодавчих нововведень та адміністративних уточнень весни 2012 року пропонує Prostobiz.ua.

Визначення малого бізнесу, мікробізнесу і його перевагЗакон № 4618 «Про розвиток та державну підтримку малого та середнього підприємництва в Україні» від 22 березня 2012 року, набрав чинності 19 квітня, ввів в Господарський кодекс нове поділ бізнесу за величиною доходу. 

При тому в новій версії ГКУ з'явилося і визначення мікробізнесу, раніше в законодавстві відсутні. Розподіл підприємців за річним доходом тепер прив'язане до еквівалента євро за середньорічним курсом НБУ, а не до гривневих сумах. А головне, під доходом для такого поділу відтепер маються на увазі не чисті надходження від реалізації продукції, а взагалі будь-які доходи (мабуть, крім пасивних).

Отже, суб'єкти МСБ тепер для держави поділяються на такі групи:

Мікробізнес - до 10 осіб, до 2 мільйонів євро на рік;

Малий бізнес - до 50 осіб (як і раніше), до 10 мільйонів євро на рік (раніше було в півтора рази менше: до 70 мільйонів гривень на рік);

Середній бізнес - 50-250 чоловік (як і раніше), 10-50 мільйонів євро на рік (раніше верхня межа середнього бізнесу була уп'ятеро менше: 100 000 000 гривень в рік).

Скористатися держпідтримкою підприємництва тепер зможе:

бізнес у формі ПП;

імпортери транспортних засобів, паливно-мастильних матеріалів, інших підакцизних товарів;

малі підприємства, засновниками яких є великі компанії;

не тільки малий і мікробізнес, а й середній бізнес (який, як зазначено вище, ще й значно розширився в сторону дуже потужних компаній).

Раніше ці чотири групи підприємців розраховувати на допомогу держави не могли. Саму підтримку за рахунок державного, місцевих бюджетів та держфондів закон розділив на інформаційну, консультаційну і фінансову. 

Основними видами фінансової держпідтримки МСБ теоретично тепер є:

особлива підтримка експортерів-МСБ, в тому числі для виставково-ярмаркової діяльності;

фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій;

надання кредитів, мікрокредитів; 

а також позик на придбання і впровадження нових технологій;

часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами на реалізацію проектів, а також лізингових, факторингових платежів і платежів за користування гарантіями;

надання гарантії та поручительства за кредитами;компенсація витрат на розвиток кооперації.

Крім того, малому і мікробізнесу дозволили подавати з податку на прибуток звітність раз на рік (від інших компаній потрібні квартальні звіти) і використовувати спрощений план рахунків бухобліку. А максимальні терміни проведення документальних перевірок для цих суб'єктів підприємництва скоротилися вдвічі:

планові - десять днів плюс максимум п'ять днів; 

позапланові - до п'яти днів.

Автоперевезення по-новомуВ той же березневий день парламент прийняв (а 10 квітня Президент підписав) ще один Закон - № 4621 - про автомобільні перевезення. Тепер достатніми документами для здійснення внутрішніх перевезень є:

для перевізника - документ, що підтверджує використання транспортного засобу на законних підставах;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший зазначений законодавством документ на вантаж.

У разі ж перевезення небезпечних вантажів окрім названих документів, обов'язковими документами також тепер є:

для перевізника - ліцензія на перевезення небезпечних вантажів;

для водія - ліцензійна картка (при цьому на причепи та напівпричепи тепер окремі такі картки можна не оформляти), свідоцтво про допуск транспортного засобу до перевезення визначених небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів до перевезення небезпечних вантажів, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, обов'язковим документом відтепер також є дозвіл на право руху автомобільними дорогами України (або дозвіл щодо узгодження умов і режимів перевезення негабариту при міжнародних перевезеннях) або документ про внесення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів.

Нарешті, в разі міжнародних перевезень необхідним визнаний і сертифікат відповідності транспортного засобу вимогам безпеки руху та екологічної безпеки всіх країн, по території яких буде відбуватися перевезення.

Особливо цікавою є і нова схема успадкування досвіду роботи перевізника. Законом передбачена можливість при зміні перевізника-юрособи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, розділу, перетворення) набуття досвіду його роботи з перевезень новоствореним юридичною особою. А в разі створення юридичної особи, одним із власників якого є перевізник-ПП, досвід роботи останнього набуває нову юрособу.

Нові дозволиАле навіть і двома законами парламент 22 березня 2012 року (і Президент 10 квітня цього ж року) не обмежилися - прийнявши про бізнес ще й Закон № 4619. Він розширив перелік дозвільних документів, зокрема, такими тепер необхідними для підприємців документами, що видаються державою:

Дозвіл на утримання диких тварин у неволі;

Дозвіл на спеціальне використання (добування, збирання) об'єктів Червоної книги України;

Дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами;

Погодження місць розміщення підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної, небезпечної продукції;

Дозвіл на здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях.

Податкові новини КПКУПрийняття нового Кримінально-Процесуального Кодексу спричинило за собою внесення змін до низки інших нормативних збірників, зокрема, в Податковий Кодекс (зміни внесені Законом № 4652 від 13 квітня 2012 року).

Основним податковим нововведенням стали численні додавання в статтях НКУ до словосполучення «судовий позов» (про порушення податкового законодавства) словосполучення «повідомлення про підозру у вчиненні кримінального злочину у вигляді ухилення від сплати податків» (як аналогічного позову дії).

Іншими словами, розгляд податківцями чийогось «стуку» їм на податкових ухильників і оптимізаторів новим КПКУ прирівняне до власного позовом держслужби проти порушників. А це дає, відповідно до Податкового Кодексу, досить широкі і жорсткі повноваження податковим інспекторам щодо підозрюваної компанії.

Упорядкування для провайдерів і мобільних операторів Кабінет міністрів, в свою чергу, постановою № 295 від 11 квітня 2012 затвердив нові Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг.

«Правилами визначено права та обов'язки операторів, провайдерів, споживачів телекомунікаційних послуг, а також їх взаємодії з органами державної влади. Окремі розділи присвячені опису обсягів послуг, правил тарифікації, істотних умов договорів про надання послуг, захисту прав споживачів послуг », - описує документ адвокат Дмитро Гутгарц.

При цьому будь-яких істотних нововведень і обмежень щодо існувала «явочній» (частково неподзаконной до квітня 2011 року) практики роботи провайдерів і мобільних операторів в цих Правилах, всупереч висловлюються побоювання, не з'явилося.

Назви юрособи - наостанок - рідкісний для наших оглядів бізнес-законодавства видавець документів - Мін'юст. Наказ Міністерства юстиції України № 368/5 від 5 березня нарешті-таки впорядкував вимоги до написання найменувань юросіб та їх підрозділів.

Зокрема, заборонено використання в найменуванні юридичних осіб:

повних або скорочених найменувань органів державної влади або органів місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань;

історичних державних найменувань;

термінів, абревіатур, похідних термінів, заборона використання яких передбачено законами України (останні, очевидно, підуть з часом).

При написанні найменування юрособами тепер можуть використовуватися крім букв кириличного і латинського алфавітів, арабських і римських цифр лише 16 типів символів (якщо не рахувати різні види дужок і лапок за окремі типи): лапки, крапка, кома, двокрапка, дужки, апостроф, дефіс, тире, коса риса, знак оклику, знак питання, номер, плюс, знак рівності, зірочка, пов (@).

Використання інших символів, розділових знаків у найменуванні юридичної особи документом не допускається. Так що назв юросіб, які містять «#» і навіть безневинну «;», більше ми не побачимо.

Prostobiz.ua


Адрес этой страницы: http://npp.com.ua/news/2600.html

 - .  Rambler's Top100