Документ тижня: постанова НБУ про конвертацію валютних переказів в гривню

Ось вже близько тижня діє нормативно-правовий акт Нацбанку, що встановлює процедуру зарахування валютних переказів усередині країни тільки у гривневому еквіваленті. У рамках щотижневої рублики «Документ тижня» ЮРЛІГА спробувала з'ясувати, що змінилося в системі валютних переказів з впровадженням нового фінансового механізму і яких «сюрпризів» чекати громадянам від зазначеного нововведення.

21 вересня 2013 набула чинності постанова НБУ від 16 вересня 2013 № 365, яким національний регулятор зобов'язує банки при валютних переказах по Україні зараховувати одержувачам лише еквівалент суми, що перераховується в нацвалюті (детальніше про нововведення читайте в новини ЮрЛіга «Валютні перекази в Україну будуть зараховуватися тільки в гривнях , НБУ »).

Так, вказаним документом встановлено, що надходження коштів в іноземній валюті в межах України на поточний рахунок в іноземній валюті фізособи (резидента або нерезидента) здійснюється шляхом переказу коштів в іноземній валюті з іншого власного рахунку або внесення готівкових власником рахунку .

При цьому вимога не поширюється на операції:

- Зарахування відсотків за депозитами;

- З казначейськими зобов'язаннями України та облігаціями внутрішньої держпозики;

- Передбачені законодавством;

- Успадкування та дарування;

- З повернення зайвих або помилково перерахованих коштів .

Крім того, відзначимо, що фізособи, як і раніше, можуть проводити різного роду фінансові операції з валютою без видимих ​​обмежень, наприклад:

- Внесення готівкових коштів на валютний рахунок іншої фізособи при наявності наданої в установленому порядку довіреності від цієї особи;

- Банківський валютний переказ у межах України особистих коштів на адресу іншої фізособи (втім, зарахування таких коштів здійснюватиметься адресату на банківський рахунок у нацвалюті згідно встановленому на той момент еквіваленту).

Також зазначається, що внесення готівкової іноземної валюти на поточний рахунок фізособи-нерезидента проводиться на підставі документів, що підтверджують джерела її походження.

Зарахування інших надходжень іноземної валюти на поточний рахунок в іноземній валюті фізичної особи (резидента або нерезидента) не дозволяється. Уповноважений банк зобов'язаний здійснити продаж таких валютних надходжень на міжбанківському валютному ринку України та зарахувати гривневий еквівалент від продажу іноземної валюти на поточний рахунок в національній валюті фізособи.

Зазначимо, що раніше ніяким істотним змінам не був підданий встановлений режим зарахування на поточний рахунок фізособи іноземної валюти, що надійшла з-за кордону. Так, діє вимога щодо обов'язкового продажу грошових надходжень з-за кордону в інвалюті на користь фізосіб в сумі, яка дорівнює або перевищує еквівалент 150 000 гривень на місяць, і введений з 3 серпня 2013 режим конвертації великих валютних переказів.

При цьому в документі міститься формулювання про пріоритетність дії постанови в порівнянні з іншими нормами чинного законодавства з цих питань. Текст документа говорить, що на час дії постанови № 365 інші нормативно-правові акти НБУ діють у частині, що не суперечить цій постанові. Таким чином, фактично Нацбанк почасти встановив пріоритетність дії постанови № 365.

На розсуд прес - служби НБУ, такі дії, власне, є заходами суворої необхідності, і новий режим зарахування введений з метою посилення довіри до гривні, поліпшення ресурсної бази банків та зниження показника доларизації.

Зважаючи всього вищевідзначене ЮЛІГА поцікавилася у практикуючих юристів про можливі наслідки дії норм документа і підводних каменях, які він містить.

На думку партнера міжнародної юридичної фірми BEITEN BURKHARDT Олега Загнітко, постанову № 365 продовжує політику утримання курсу гривні за всяку ціну.

«Практика переказів в іноземній валюті між резидентами і раніше була обмеженою, адже Декрет про валютне регулювання передбачає розрахунки між резидентами в національній валюті. Отже, головним об'єктом регулювання стали перекази з-за кордону. Такі надходження , за статистикою , обчислюються мільярдами доларів США, і НБУ не міг ігнорувати цей резерв стабілізації; законні ж повноваження НБУ сумнівні, про що свідчать розмиті посилання в преамбулі постанови - адже Декрет, загалом, заохочує ввезення валюти і обмежує вивезення. Таким чином, НБУ адміністративним порядком ввів націоналізацію валютних цінностей в зв'язку з порівняно чесним відшкодуванням вартості в національній валюті. Особливо вражені нерезиденти - адже їх інтерес в місцевій валюті був дуже обмеженим» , - вважає юрист.

У зв'язку з цим О. Загнітко зазначає т. зв. «Побічний позитив», а саме: у кризу такі переклади часто приховували представництво нерезидентів, валюта в дійсності перераховувалася для покриття господарських витрат в Україні без реєстрації представництва та подання податкової та іншої звітності. Стало бути, свідомо чи ні, Нацбанк надав переваги легітимним представництвам.

У свою чергу, радник АО Arzinger Олександр Плотніков не прогнозує істотного негативного впливу вищевказаної постанови на стан валютного ринку або порядок здійснення платежів у межах України.

«Як відомо, розрахунки в Україні між резидентами в іноземній валюті потребують отримання індивідуальної ліцензії НБУ. На практиці на це ніхто не йде, і розрахунки здійснюються або в гривні, або готівкою (в такому випадку операція виходить з під валютного контролю банків). Оплата праці в Україні також здійснюється в гривнях (навіть нерезиденти - роботодавці зобов'язані виплачувати заробітну плату у гривні). Тобто вносяться зміни зачіпають дуже незначну частину безготівкових операцій», - повідомляє пан Плотніков.

Однак, на думку радника АТ Arzinger, таки можливий негативний ефект згаданих змін - це обмеження можливості для фізичних осіб (наприклад, подружжя) здійснювати грошові перекази у валюті без оформлення договору дарування.

«Швидше за все, мало хто буде оформляти договори, і частина валютних переказів може«піти в тінь» і здійснюватися шляхом передачі готівки. Однак, в довгостроковій перспективі, позитивний ефект таких змін проявиться у зменшенні обсягів використання іноземної валюти в межах України й посприяє забезпеченню економічної стабільності», - підсумовує О. Плотніков. Прим цьому радник АО Arzinger не виключає (виходячи з формулювання самого документа), що дана постанова носить тимчасовий характер і, можливо, в майбутньому буде скасовано.

«Загалом, така практика може зменшити обсяг переказів через банки, підштовхне до розвитку альтернативні способи перекладів, у т. ч. через платіжні системи та готівку. Серед схем представництв, наприклад, залишилася можливість резидентів отримувати готівкову валюту з використанням кредитних і дебетових карт, емітованих за кордоном, з подальшим зарахуванням на поточні рахунки в українському банку», - резюмує партнер BEITEN BURKHARDT.

ЮРЛІГА


Адрес этой страницы: http://npp.com.ua/news/2825.html

 - .  Rambler's Top100