Огляд законодавчого status quo на півострові
Протягом останніх декількох тижнів стався ряд доленосних політичних подій, які вплинули на ведення господарської діяльності в Криму і місті Севастополі. Фахівці пропонують короткий опис найбільш актуальних питань для суб'єктів господарювання, що вимагають правового аналізу.
Заборона ведення господарської діяльності
Проектом Закону України № 4473-1 "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України " передбачається заборона в Криму всіх видів господарської діяльності, які підлягають державному регулюванню (зачіпаються також грошові перекази і фінансування).
Законопроект також встановлює кримінальну відповідальність за порушення вищевказаного заборони.
Законопроект поширює заборону на пов'язаних осіб, визначення яких може тлумачитися як застосовне до будь-якої іноземної компанії, що здійснює свою діяльність у Криму.
Вирішальне голосування за законопроект було відкладено у зв'язку з активним опором ділового співтовариства.
Статус нерухомого майна
Профільний федеральний конституційний закон Російської Федерації визнає дію на території Криму правовстановлюючих документів, виданих державними та іншими офіційними органами України.
Реєстрація права власності та всіх угод щодо нерухомого майна на території Криму в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проводиться реєстраційними службами Херсонської та Запорізької областей.
Валютне регулювання
Постанова кримського парламенту "Про незалежність Криму" може тлумачитись як визнання дійсностi на території Криму українського законодавства, прийнятого станом на 21 лютого 2014 року. Однак вимоги українських норм валютного регулювання в Криму можуть бути змінені, оскільки чинне на території Криму законодавство має застосовуватися в тій мірі, в якій воно не суперечить законодавству Російської Федерації.
До 1 січня 2016 року гривня буде мати на території Криму статус засобу платежу поряд з рублем.
Забезпечення зобов'язань
Україна закрила доступ до українських публічних реєстрiв на території Криму, чим виключається реєстрація, внесення змін і припинення реєстрації записів щодо обтяжень майна на території Криму. Разом з тим, доступ до українських реєстрiв залишається на території України.
На сьогоднішній день відсутні будь роз'яснення стосовно того, чи потрібна додаткова реєстрація відповідно до законодавства Російської Федерації щодо оформлених за законодавством України обтяжень майна на території Криму.
Статус фінансових установ
Офіційні документи (включаючи ліцензії та дозволи), видані органами України, зберігають свою силу.
Некредитні фінансові установи, зареєстровані в Криму, мають право продовжувати здійснювати свою діяльність на підставі діючих дозволів. До закінчення перехідного періоду такі установи повинні отримати дозволи Російської Федерації.
Будуть створені Банк Криму і, можливо, Банк Севастополя. Передбачено особливе регулювання діяльності банків в перехідній період .
Оподаткування
Відповідно до Федерального закону, російський податковий режим буде застосовуватися на території Криму з 1 січня 2015 року. До зазначеної дати буде діяти так зване "законодавство Криму і Севастополя".
Це означає, що фактично до 1 січня 2015 року на території Криму будуть застосовуватися положення Податкового кодексу України.
Заборона на здійснення господарської діяльності в Криму, передбачений проектом закону, буде мати негативні наслідки для бізнесу на "основній території".
Існує ризик, що формальний заборону на здійснення господарських операцій в Криму буде означати, що компанія, яка знаходиться на "основній території" і здійснює операції в Криму чи має активи в Криму, не зможе враховувати витрати за такими операціями для податкових цілей (ПДВ-кредит, валові витрати, ін.) як не відносяться до "господарської діяльності".
Військовий обов'язок і трудові питання
17 березня 2014 Україна почала часткову військову мобілізацію. Обов'язком роботодавців було оголошено сприяння і забезпечення мобілізації співробітників, покликаних для служби у збройних силах. У разі мобілізації у співробітників (незалежно від посади) існує вкрай мало підстав для її відстрочки.
Військова мобілізація служить підставою для звільнення співробітника. По закінченню військової служби звільнений співробітник має право на поновлення на попередньому місці роботи.
Українська влада має намір прийняти закон, що передбачає збереження робочого місця та виплату середньої заробітної плати мобілізованим українцям. У разі прийняття такого закону, витрати на утримання армії будуть частково покладені на приватний сектор.
Функціонування судової системи
Існуючі в Криму суди будуть здійснювати правосуддя від імені Російської Федерації. Функції касаційної інстанції виконуватиме Верховний Суд Російської Федерації.
Поточні справи підлягають подальшому розгляду в судах відповідних інстанцій (першої та апеляційної) за правилами, встановленими процесуальним законодавством Російської Федерації.
Функціонування виконавчої служби
На даний момент органи державної виконавчої служби de facto не функціонують.
З урахуванням вищезазначеного виконавчі дії з відкриття виконавчих проваджень будуть продовжені в звичайному порядку.
Набувши з законні рішення також підлягають виконанню на території Криму без необхідності визнання.
ЛигаБизнесИнформ
Адрес этой страницы: http://npp.com.ua/news/2988.html