В Україні з'явиться нова професія - оцінювач спричиненої маральної шкоди

 В Україні може з'явитись нова професія - оцінювач спричиненої моральної шкоди, котрий за свою працю буде отримувати 5-10% від суми позову. Законопроект про це знаходиться на розгляді в комітеті Верховної Ради. 

Зараз суму моральної шкоди визначає суд на свій розсуд. Як правило, остаточні суми в рази відрізняються в меньшу сторону від необхідних. Автори законопроекту відмічають: судді зазвичай оцінюють моральну шкоду в суму, що не перевищує 10 тис. грн. Якщо законопроект буде прийнято, з'являться нові спеціалісти, котрі будуть об'єктивно оцінювати шкоду. Їх буде близько 3000 осіб.

"Вони не будуть встановлювати факт шкоди. Це буде виключно долею суду, - розповів нам один з ініціаторів закону нардеп Антон Яценко. - експерт лише буде оцінювати розмір шкоди".

Актуальність законопроекту автори пояснюють великою кількістю випадків, коли люди купують неякісні продукти, коли публічно - на мітингах або в соцсітях - на них наводять наклеп, а винні залишаються безнаказаними. За даними Яценко, в Україні зараз близько 10-20% від усіх судових позовів (мова про тисячі) можуть бути доповнені претензіями на компенсацію моральної шкоди. Нардеп говорить, що критеріями для визначення суми будуть, наприклад, витрачені на лікування постраждалим грошей, недоотримання через інцедент доходу, репутаційні втрати. Але останнє слово залишається за судом. Закон передбачає, що стати оцінювачами зможуть громадяни України або іноземці з вищою освітою за спеціальністю "Право", "Економіка", "Соціологія" або "Соціальна робота" та з дворічним досвідом роботи в даній сфері. За свої послуги оцінювачі будуть отримувати 5-10% від суми позову. Працювати вони будуть в приватному порядку, контролювати їх роботу буде Мін'юст. Як розповіли нам автори законопроекту, очікується, что ВР розгляне законопроект восени. 

"Вердикт спеціаліста допоможе судді"

Самі судді законопроект підтримують - говорять, що грамотна експертна оцінка їм зможе допомогти об'єктивніше визначити спричинену моральну шкоду. Але при цьому уточнюють, що спроба документально позначити моральну шкоду зовсім не нова для України.

"Зараз при розрахунку моральної шкоди враховується і те, на скільки повноцінно, наприклад, побита людина, може самостійно пересуватись. Якщо доводиться просити допомоги у сторонніх, то, відповідно, і позов може "потягнути" на десятки тисяч гривень", - говорить голова одного із судів.

"Ідея має право на життя. Вже були спроби надавати суду висновки будь-яких спеціалістів про ступінь моральних страждань. Але вони не мали офіційного статусу, а їх висновки не сприймались судами. Якщо будуть визначені чіткі критерії, за якими будуть визначати моральну шкоду, то це був би непоганий орієнтир для судді", - говорить суддя Богдан Монич.

Протокол
юридичний інтернет-ресурс


Адрес этой страницы: http://npp.com.ua/news/3963.html

 - .  Rambler's Top100