Прийнято закон про ринок землі: на що звернути увагу

У вівторок, 31 березня, приблизно в 00:42 Верховна Рада прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення (законопроект №2178-10). Його підтримали 259 народних депутатів.

Основні умови ринку землі:

- запрацює 1 липня 2021;

- до 1 січня 2024 землю зможуть купувати тільки фізичні особи-громадяни України і не більше 100 гектарів в одні руки;

- після цього зможуть купувати і українські юридичні особи не більше 10 000 гектарів в одні руки;

- продаж іноземцям - після референдуму;

- розрахунок за землю - виключно безготівковий з перевіркою походження коштів;

- забороняється купувати землю в 50-кілометровій зоні від кордону;

- зафіксовано мінімальну ціну на земельну ділянку;

- банки не зможуть купувати землю - тільки брати в заставу.

Хто зможе придбати право власності на сільськогосподарську землю

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати громадяни України, юридичні особи України, територіальні громади та держава.

Банки зможуть набувати права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення тільки в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки повинні бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Щодо продажу іноземцям

Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено купувати частки в статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство в юридичних особах (крім як в статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення. Цей абзац втрачає силу за умови та з дня схвалення на референдумі відповідного рішення.

Придбання права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня за умови схвалення цього на референдумі.

Вартість землі

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути менше їх нормативної грошової оцінки.

Розрахунки, пов'язані зі сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими договорами, здійснюються в безготівковій формі.

Скільки землі можна купити

Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина або юридичної особи не може перевищувати 10 000 гектарів.

При цьому якщо громадянину належить право власності на частку в статутному (складеному) капіталі, в пайовому фонді юридичної особи або на окремі акції, паї, вважається, що йому крім земельних ділянок, які належать йому на праві власності, також належить право власності на земельні ділянки загальною площею, яка дорівнює площі у власності юридичної особи, учасником якої він є, помноженої на розмір частки такого громадянина, вираженою у відсотках, в статутному капіталі, пайовому фонді цєї юридичної  особи.

До 1 січня 2024 громадяни України зможуть купувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га.

Хто не зможе придбати

1) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, - на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних паїв , і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, яка проходить по морю);

2) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаного Україною державою-агресором або державою-окупантом;

3) особами, які належать або належали до терористичних організацій;

4) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;
5) юридичними особами, в яких неможливо встановити вигодоодержувача (контролера);

6) юридичними особами, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровано в офшорних зонах;

7) фізичними та юридичними особами, щодо яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);

8) юридичними особами, створеними за законодавством України, які перебувають під контролем фізичних і юридичних осіб, зареєстрованих в державах, включених FATF до списку країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Землі, які заборонено продавати

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності забороняється.
Забороняється також відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення розташованих на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях, Автономній Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину.

Сайт ЮРЛИГА


Адрес этой страницы: http://npp.com.ua/news/4041.html

 - .  Rambler's Top100